dotcomwebdesign.com
Farsø Tri & Trim
Brugernavn

Kodeord

Husk Login

Farsø Tri & Trim





       


Uhrskov Trail (halv- & maraton) & Himmerlandløbet 5 km søndag 9.april.

HjÌlpere søges! SÌt allerede nu kryds i kalenderen.

Klubben afholder sit vanlige løb i Uhrehøje Plantage, og vi gentager successen fra sidste ĂĽr med start & mĂĽl-omrĂĽde v/Bjørns Hus i skoven (Farsøvej 95),  dvs. der er Ingen aktiviteter pĂĽ Strandby Skole.

Lørdag 8.april, vi mødes kl.13 pü P-pladsen v/ Uhrehøj Huset
(vi har allerede folk nok til opsĂŚtning af ruten).


Søndag 9.april søges hjĂŚlpere til at bemande start/mĂĽl-omrĂĽdet samt vĂŚskedepoterne i skoven. Eller til oprydningen efter løbet, hvis man gerne vil løbe 5 km eller halvmaraton først.

-til dem, som hjÌlper fra morgenstunden af, er der fÌlles morgenmad kl.08.15 i Uhrehøj Huset, samt mulighed for at smøre sig en madpakke.
 
Vi har brug for Dig!

HjĂŚlpere kan tilmelde sig hos Britt pĂĽ facebook eller mobil 23886872.
Som tak for indsatsen inviteres hjĂŚlperne til spisning
pü Hotel Farsø til efterüret.




  Generalforsamling 2017
tors 2.marts kl.19.30 i Klublokalet

 Dagsorden ifølge vedtĂŚgterne. Indkomne forslag skal vĂŚre bestyrelsen i hĂŚnde senest 25.febr.


1. Valg af dirigent.
2. Formandens beretning for det forløbne ür.
3. ForelÌggelse af regnskab for det forløbne ür til godkendelse.
4. FastsĂŚttelse af kontingent.
5. Behandling af evt. indkomne forslag.
6. Valg af medlemmer og suppleanter til bestyrelsen.
7. Valg af 2 medlemmer til triathlonudvalget.
8. Valg af revisor og revisorsuppleant.
9. Eventuelt



 

PANDELAMPE LØB + SAUNAGUS


Socialt arrangement,   tirs 7.marts 

   KL.18.30:  Vi mødes ved den stor P-plads i Uhrhøje (v/Bjørns Hus)
Medbring pandelampe ell lommelygte, vi løber ca.5 km, den "blü"rute.


Derpü kører vi til Farsø, hvor svømmehallen er üben.
Kl.20 er der mulighed for Saunagus.

Tilmelding til Marianne Villadsen eller Jes Steiner-Kristensen
(gerne via facebook)



   Vesthimmerlands Cup 

   - har ĂŚndret navn til  V-CUPPEN,  samt fĂĽet ny hjemmeside
  www.v-cuppen.dk  tjek ogsĂĽ løbets facebookside.



SVØMNING, gratis for klubbens medlemmer.

   Tirs kl.19.30 - 21.30
Tors kl.18-19
Søndag kl.10-12

Har I betalt husstands-medlemskab, sü tag børnene med!




  Nyt til kalenderen 2017 

   

2.marts    Generalforsamling

7.marts    Socialt arr.: Pandelampeløb + saunagus 

9.april     Uhrskov Trail & Himmerlandløb

4.juni      "Flugten til Hvalpsund"



*****



Kalenderløb 2016

Stor tilslutning.

72 klubmedlemmer deltog og i gennemsnit mødte
21 deltagere op hver aften
 

Slutstilling og vindere kan ses HER




Uhrskov Trail  & Himmerland-løb 2016 - masser af billeder

Serie 1     Serie 2     Serie 3     Serie 4




Uhrskov Trail  & Himmerland-løb 2016


Mange tusind tak til alle de medlemmer, der var med til at gøre vores løb helt perfekt i dag!

Løberne var Sü tilfredse, nür de kom i mül.

Alle HjĂŚlpere har fortjent et kĂŚmpe TAK for indsatsen
 - uden jer intet løb.

   



Kontingent 2016   

I ĂĽr er der sendt mail ud til alle klubbens medlemmer ang. kontingentbetaling. - Har du mod forventning ikke fĂĽet denne mail, sĂĽ skriv til klubbens kasser Tanja  farsotri@gmail.com

Kontingentsatsen er 200 kr for enkeltperson og 300 kr for husstanden.
Pengene skal overføres til klubbens konto i DJS, HUSK at püføre navn.




 KLUBTUR  til LĂŚsø Rundt lørdag 18.juni 2016

10 km, halvmaraton eller hepper 



*


KALENDERLØB 2015

SĂĽ blev det endelig jul!
Stort fremmøde pĂĽ de 24 kalenderdage - 75 klubmedlemmer deltog!

 En lille video fra 20 km turen kan ses HER  (ĂĽbner YouTube)

 Se slutstilling
HER





Generalforsamling 2015

Referat fra generalforsamlingen 12. marts 2015 kan lĂŚses HER

Ny konstituering af bestyrelsen, velkommen til Jesper Klysner Sørensen som klubbens nye formand! 




Klubmestre 2015

Duatlon:

Mads Nyrup i tiden 30,20
Ungdom: Jeppe Krogh 38,44

Løb 9,7km:

Britt Folkerman i tiden 44,47
Brian HornbĂŚk i tiden 38,13

GĂŚt din tid ca. 4,9 km:

Rikke Sørensen 25 sek. fra gÌt

27 km enkeltstart pĂĽ cykel:

Morten Andersen i tiden 39,19

 


 

Resultater fra

Himmerland Uhrskov Trail 2015:

Himmerlandløbet HER

Halvmarathon HER

Marathon HER

Se resultater for aldersklasser
og diplomer for alle distancer
HER

Billeder fra Marathon og halvmarathon HER

 Billeder fra Start- og MĂĽlomrĂĽdet HER

Billeder kan bestilles via mail -
se mail-adresse
i toppen af billedgallerierne
og send en mail med nummeret pĂĽ billedet.




Kontingent 2015
LĂŚs mere
HER


*




Julekalenderløb 2014


SĂĽ blev det endelig jul!

Tilslutningen til ürets kalenderløb var det største til dato.
I gennemsnit mødte 19 personer pr. dag i 24 dage.
HovedprĂŚmierne var gratis deltagelse i klubbens
arrangement pü Kongshøjgaard den 30. januar.
Se den endelige stilling og hvem der vandt 
HER

 Se billeder fra det afsluttende løb den 24. december HER





Klubmesterskaber 2014




Resultat

 GĂŚt din tid pĂĽ 4,12 km.


Rikke Søensen -1.16 fra gÌt
Cecilie Sørensen -1,22 fra gÌt
Morten Bystrup -1,34 fra gĂŚt
Randi Klysner 1,48 fra gĂŚt
Bente lapirtis 1,52 fra gĂŚt

Peter Mortensen 3,25 fra gĂŚt
Marianne Villadsen 5 fra gĂŚt

Duatlon:1,6 løb- 9,3 cykel- 1,6 løb

Herre:
Mads Nyrup 26,38
Byrial Stagsted 28,30
Erik Nørgaard 39,10

Løb 9,3

Damer:
Britt folkerman 48,12
Lonni Christensen 50,45

Herre:
Jesper Klysner 40,04
Allan Christensen 42,22
Kurt Nørgaard 46,22

Enkelstart 27,3

Damer:
Randi Klysner 56,15 min.

Herre:
Orla Nielsen 39,55 min.
Byrial Stagsted 41,18 min
Mads Nyrup 43,45 min
Erik Nørg�üd 59,01 min

Ungdom:
Kathrine Christensen 1.36,44 min
Lasse Christensen 1.37,43 min




*




Kalenderløb 2013



SĂĽ blev det endelig jul!
Der har vĂŚret et meget flot fremmøde.
69 klubmedlemmer har deltaget og
der var i gennemsnit vĂŚret
15 fremmødte pr. løb.

Se slutstilling og billeder fra løbet den 24.   HER

 



Klubmesterskab 2013

Klubmester Duathlon:

Junior Signe Krogh i tiden 41.40

Junior Nikolaj Pilgaard i tiden 32.38

Bente Lykkegaard  i tiden 35.28

Orla Nielsen i tiden 26.28

Klubmester 9.3 km Løb:

Britt Folkerman i tiden 41.40

Morten Bystrup Rønaa i tiden 35.00

Klubmester i 4.7 km(gĂŚt tiden):

Rikke Sørensen 5 sekunder fra hendes gĂŚt 

Klubmester 27 km enkeltstart:

Bente Lykkegaard i tiden 59.37

Byrial Stagsted i tiden 45.13  

Klubmester Halvmarathon

Britt Folkerman i tiden 1.41.12

Orla Nielsen i tiden 1.18.39